Австрія - Австрия как трудоустроиться в данную страну - мы отвечаем на вопросы как уехать в Австрию на ПМЖ, как переехать жить и трудоустроиться в данной стране для граждан СНГ, России, Украины и русскоязычным.
Всі іноземці, котрі хочуть працевлаштуватися в Австрії (ПМП), повинні при собі мати Beschäftigungsbewilligung - це дозвіл на працевлаштування та роботу за кордоном.
Виняток становлять:
- Подружжя австрійських громадян і громадян країн ЄС, за умови, якщо вони (чоловік і жінка) проживають разом з громадянином Австрії або з громадянином Євросоюзу і мають - ВНЖ, тобто вид на проживання;
- Діти австрійських громадян і громадян країн ЄС (також прийомні) до 21 року, якщо вони проживають разом з громадянином Австрії або Євросоюзу і вони також мають оформлений вид на проживання;
- Біженці по конвенції про права біженців, які мають право на тривале перебування в Австрії;
- Співробітники наукових, педагогічних і культурних організацій, створених на підставі міждержавних угод;
- Співробітники дипломатичного корпусу та консульських служб або міжнародних організацій з дипломатичним статусом;
- Співробітники закордонних ЗМІ на тривалість їх акредитації;
- Запрошені професора, лектори, інструктори, вчені-дослідники, асистенти за контрактом в австрійських університетах та академіях мистецтв;
- Іноземці, які працюють в області освітніх або дослідницьких програм Європейського Союзу;
- Співробітники визнаних церков і релігійних організацій;
- Екіпажі суден;
Дозволи на роботу (Beschäftigungsbewilligung) поділяються на кілька видів:
ВНЖ в Австрию
Entsendebewilligung
- Відрядження. При здійсненні спільного проекту з австрійською фірмою (тривалість проекту не повинна перевищувати 6 місяців), в Австрію відряджається працівник іноземного підприємства для виконання контрактних зобов'язань. В цьому випадку австрійське підприємство повинно оформити йому «дозвіл на відрядження», термін якої не може перевищувати 4 місяці. Якщо це відрядження за тривалістю перевищує 4 місяці, то треба оформляти Beschäftigungsbewilligung.
Beschäftigungsbewilligung
- Дозвіл на найм. Дозвіл на працю іноземних робітників. Видається управлінням з питань праці (регіональним відділенням біржі праці - Arbeitsmarktservice) і строго фіксує спеціальність і місце роботи іноземця. Власник підприємства отримує подібний дозвіл тільки в тому випадку, якщо на це вільне робоче місце не претендує австрієць. Видається для роботи на строго певній посаді і тільки у даного роботодавця. Дійсний - 1 рік. Продовжується роботодавцем після подачі відповідної заяви.
Arbeitserlaubnis
- Дозвіл на роботу в певній федеральній землі Австрії, в якій іноземець має право вибирати як наймача, так і вид діяльності. Дійсний 2 роки. Іноземний громадянин сам може подати заяву на отримання Arbeitserlaubnis, після 52 тижнів легальної роботи в Австрії (з чинним Beschäftigungsbewilligung). На відміну від Beschäftigungsbewilligung, Arbeitserlaubnis не має прив'язки до певного підприємства. Заява на отримання Arbeitserlaubnis подається до регіонального відділення біржі праці - Arbeitsmarktservice.
Befreiungsschein von der Beschäftigungsbewilligung
- Довідка, яка звільняє від обмежень з працевлаштування. Видається робітникові-іноземцю після того як він 8 років пропрацював в Австрії. На «Befreiungsschein von der Beschäftigungsbewilligung» іноземний громадянин має право в таких випадках: - він прожив 8 років в Австрії, 5 років з них працював - молодь, що має іноземне громадянство (НЕ ЄС), якщо більше половини життя вони прожили в Австрії або - половину шкільної освіти отримали в Австрії та їх батьки перебували в Австрії принаймні 5 років. Тобто якщо ваша дитина з 5 класу вчиться в австрійській гімназії, то після закінчення її йому не потрібен дозвіл на роботу в Австрії (див.розділ освіту) Befreiungsschein von der Beschäftigungsbewilligung звільняє іноземного громадянина від необхідності отримувати спеціальний дозвіл при працевлаштуванні в Австрії. Отримати його можна в регіональному відділення біржі праці - Arbeitsmarktservice.
За даними Arbeitsmarktservice, в Австрії з різних дозволів на роботу (Beschäftigungsbewilligung, Arbeitserlaubnis, Befreiungsschein) трудяться 220.300 іноземців. Лідирують в цьому списку громадяни Сербії - 63. 568 осіб, Боснії-Герцеговини - 40. 159 і Туреччини - 38. 749. Вихідців з СНД з дозволами на роботу в Австрії зафіксовано 956 осіб, на пару сотень менше, ніж китайців та болгар. Такі скромні цифри пов'язані з тим, що багато хто з громадян СНД працюють як selbständige (підприємці), деякі приїхали до Австрії в тривале відрядження, хтось - не працює взагалі або ж працює «по-чорному». Загальна картина австрійської безробіття, за даними того ж AMS виглядає так. На кінець лютого 2004 тут було зареєстровано 287. 049 безробітних (186. 365 чоловіків і 100. 684 жінок), 12. 548 чоловік в Австрії є безробітними більше року, 41. 340 австрійським безробітним - від 15 до 25 років. І це при восьмимільйонне населенні Альпійської республіки! Відень в порівнянні з іншими федеральними землями - королева безробіття - 85. 363 людини. Вакансій ж на весь натовп у Відні всього 3. 634. Найкраще в цьому плані йдуть справи в Niederoesterreich - 4. 346 вакансій (і 49. 448 зареєстрованих безробітних) і в Vorarlberg - 3. 634 вакансії (7. 287 безробітних відповідно). Іноземців серед австрійських безробітних чимало - цілих 48. 937 тисяч (36. 598 чоловіків і 12. 339 жінок). Лідирують - югослави, турки, боснійці. Ausländerbeschäftigungsgesetz (Закон про зайнятість іноземців) відчутно перешкоджає інтеграції іноземців в австрійське суспільство, адже мігрантів сприймають тільки як конкурентів, часто на шкоду ситуації на австрійському ринку праці. З 1990 року, наприклад, кількість працюючих в Австрії іноземців було законодавчо обмежена на 8%.